недеља, 16. новембар 2014.

Jojo-efekt, strah i trepet ljudima na dijeti

Jojo-efekt, strah i trepet ljudima na dijeti

Jednu stvar morate shvatiti ako želite smršavjeti. Onaj režim ishrane i način života kojim ste dospjeli u pretilo stanje, bez izuzetka će i sljedeći put rezultirati istim izgledom.

Ako vam se dogodi jojo-efekt i vraćanje kilograma, to nije nedostatak dijete već Vaša pogreška.
Što uzrokuje jojo-efekt?
Ako želiš smršaviti, tada se moraš oprostiti od dosadašnjeg načina života i  režima prehrane. Kontinentalna jela i tradicionalni običaji objedovanja prilično pomažu debljanju (tome su se pridružili potencionalno opasni američki i drugi zapadnjački običaji – primjerice, restorani brze hrane).
Ako kreneš s nekom dijetom, vrlo je loše pristupiti sa stavom, sada ću izdržati dva mjeseca, a nakon toga ću pojesti sve što ugledam, jer bit mršavljenja nije u tome da postignemo željenu tjelesnu težinu i da nakon toga odbacimo sve i vratimo se na staro. I kilogrami se vrate. Važna je i mentalna priprema, tj. da će biti promjena kojih se svakako moramo držati bez obzira na reakcije okoline. Dijeta ne treba biti mučenje, ili gladovanje, samo moramo pronaći odgovarajuće alternative u dijetalnim jelima. Sigurno je da kod svakoga mora doći do određenog odricanja, ali ako se držiš osnovnih načela i organizam navikneš na novi režim, ubrzo ćeš osjetiti ne samo gubitak težine, već i pozitivno psihičko djelovanje koje dolazi s tim. Napravili ste, bili ste sposobni, postigli ste svoj cilj. Bolje ćete se osjećati, biti ćete samouvjereniji, ljepši spol će biti još ljepši u slatkim haljinama, a žene kao i muškarci će ponosno šetati na plaži u kupaćim kostimima.
Nažalost, skloni smo se ponašati kao instinktivna bića, i na neki miris ili podražaj krenuti sa trpanjem jela u usta, ali je vrijeme, ako doista želiš smršavjeti, naredati argumente kada poželiš neko jelo. Ja isto to radim, tijekom dijete za natjecanje, stalno ponavljam u sebi da „znam što mi je cilj, znam kako se želim pojaviti na pozornici, zato sada ovo neću pojesti, jer to ima točno 200 kalorija više nego što mi je potrebno.” Vidim sebe u onoj formi koju sam sebi postavila za cilj i neću stati dok to ne postignem! Nemoj dozvoliti da ti instinkti prevladaju, drži ih pod kontrolom, i svjesno budi jači od njih! Točno znaš šta će biti posljedica: ako pojedeš, griješiš, ako ne pojedeš biti ćeš ponosna na sebe zbog svoje izdržljivosti! A pohvala slijedi s razlogom samo u ovom zadnjem slučaju!
Drugi mogući oblik jojo-efekta je kada pored metabolizma koji je usporen zbog gladovanja ne probavlja hranu već skladišti. To je ona situacija kada „jedva nešto pojedemo, ali se ipak debljam”. Zbog usporenog metabolizma tvoj organizam će od svega što unosiš napraviti zalihu, i vodu će vezati na hranu,  loše se osjećaš a i povećala ti se težina. Gladovanje je možda najveća pogreška koju možemo učiniti kada želimo smršaviti!
Uzalud tražiš izgovore, izgovora nema. Ako i nema uvijek mogućnosti za pametnu ishranu, u idealnoj situaciji uvijek moraš imati kod sebe nešto zlatne rezerve. Mršavljenje je pitanje kalorijskog deficita i nema postoji to da se netko ne može riješiti viška kilograma. Međutim, nedostatka samokontrole, nažalost ima.
Dakle, što učiniti, kada smo dostigli željenu tjelesnu težinu?
Pa, moram vam reći, smršavjeti je puno lakše, nego zadržati težinu. Kod jednog čovjeka koji je sklon debljanju, ili kod nekoga koji je a priori genetički „programiran” na veću tjelesnu težinu, ishrana zahtijeva stalnu pažnju. Nakon završene dijete ne mogu odmah krenuti sa hamburgerima, špek-filekima i palačinkama cijeli dan. I dalje moraju biti aktualna osnovna načela dijete i tada predlažem strogo računanje kalorija. Cilj je postupno s tjedna na tjedan povećavati unos kalorija, dok ne pronađete stanje ravnoteže.  
Kako god je postignuta željena težina, sasvim je sigurno da je to moguće samo uz kalorijski deficit, odnosno manje kalorija od optimalno potrebnih. To međutim nije poželjno stanje za organizam, jer se moraju rezerve (zalihe) radom razraditi. Organizam uvijek bira lakši put kako bi održao ravnotežu. Dakle, ako nakon dijetalne prehrane odmah vratimo kalorije, organizam će se veseliti zbog ponovnog mnoštva kalorija jer će moći opet napuniti zalihe, tj. počet ćete ponovno nagomilavati masti. Tijelo će pohraniti sve što unesemo. Cilj je postupno i polagano povećavati kalorije. Jasno je da se neće povećati do razine kako je bilo u pretilom stanju, jer nije bilo potrebe za toliko kalorija niti onda, zapravo zbog toga smo postali debeli. Potreban je nešto veći unos kalorija nego što je bilo za vrijeme dijete, radi optimalnog rada unutarnjih organa. To je lako podnošljiva, prihvatljiva količina kalorija, koja se mora i zadržati. Tada se mogu obroci učiniti raznolikim, sa više vrsta jela, ili vratiti voće ako je bilo eliminirano tijekom dijete itd.

Pogledajmo nekoliko načela, koja su važna tijekom dijete kao i u periodu nakon završene dijete:
§ dnevno 6-8 malih obroka jela (zaboravi na to da nakon 6 popodne nećeš jesti, TREBA jesti, jer više manjih obroka održava razinu krvnog šećera na stalnoj razini i tako izbjegavamo naglo lučenje inzulina, koje ometa mršavljenje)
§ konzumirajmo ugljikohidrate s niskim glikemijskim indeksom (bolje nas zasite, dulje nas drže u sitom stanju)
§ od proteinskih izvora bezmasnima dajmo prednost (kao što su pileća i pureća prsa, morska riba, tofu, nemasni jogurt, mladi sir, bjelanjak i proteinski prah)
§ na svakih 20 kilograma tjelesne težine 1 litra napitka bez šećera dnevno
§ obratimo pažnju i na odgovarajući unos masti, riblje ulje, ulje lanenog sjemena, eventualno bučino ulje, koje su važne za odgovarajuće funkcioniranje metabolizma
§ nemojmo zaboraviti niti na unos vitamina i mineralnih tvari!
Otkrijmo svijet dodataka prehrani!
§ proteinski pripravci su odlični za unos bjelančevina,  čak možemo od njih napraviti i odlične slatkiše, koji mogu zamijeniti cijeli obrok
§ sagorjevači masti kao dodaci prehrani neke dijete mogu ubrzati i olakšati mršavljenje (bez odgovarajuće dijete ne vrijede ništa)
§ aminokiseline za zadržavanje mišićne mase (mišićna tkiva su važna kako nam nakon mršavljenja ne bi visjela koža, zato je osnovni cilj da gubimo masno tkivo, a ne i mišiće)
§ vitamini i mineralne tvari (utječu na mnoštvo funkcija u organizmu, od razmjene tvari do moždanih funkcija, niti ne možemo nabrojati sve njihove zadatke i ne možemo dovoljno naglasiti njihovu važnost)
§ izbjegavajmo jela s brašnaom i šećerom (tijekom dijete nemojmo ih uopće konzumirati, a nakon toga ih pokušajmo, po mogućnosti, što češće izbjegavati)
§ tijekom dijete izbjegavajmo voće, fruktoza nije od koristi tijekom mišićnog rada (voće nižeg šećerog sadržaja možemo konzumirati kao što su: zelena jabuka i jagode, ali ne previše)
§ potrebnu količinu kalorija računamo prema tjelesnoj težini
§ nemojte postaviti irealne ciljeve, gubitak od 0.5-1 kg tjedno je odgovarajuće i izvedivo, čarobna riječ glasi: strpljenje!

Нема коментара:

Постави коментар